20 серпня 2021

20 серпня 2021 року, адвокат, партнер Адвокатського об’єднання «Яр.ВАЛ» Олег Бучинський в рамках програми підвищення кваліфікації адвокатів Ради адвокатів Київської області провів он-лайн семінар на тему «Докази обвинувачення, здобуті внаслідок НСРД. Як захистити клієнта. Практичні поради».

Он-лайн семінар був організований Комітетом захисту бізнесу РАКО. Модератором заходу виступила член Ради адвокатів Київської області Регіна Гусейнова-Чекурда.

Темою доповіді Олега Бучинського було висвітлення практичних питань захисту клієнта у кримінальних провадженнях, де стороною обвинувачення використовуються докази, здобуті в результати проведення негласних слідчих (розшукових) дій.

Під час виступу спікер звернув увагу на необхідність уважного та кропіткого вивчення матеріалів НСРД одразу після отримання адвокатами відповідних документів, які, як правило, містяться в матеріалах, якими сторона обвинувачення обґрунтовує обрання щодо особи міри запобіжного заходу, тощо.

Окремо було звернуто увагу на типові порушення, які допускаються стороною обвинувачення при складанні протоколів НСРД.

Доповідачем також було акцентовано увагу на тому, де саме і яким чином можна виявити процесуальні порушення з боку сторони обвинувачення при документуванні НСРД та яким чином ініціювати визнання таких доказів неналежними.

Наведено приклади здійснення НСРД неналежним суб’єктом, у т.ч. за відсутності письмового доручення слідчого/прокурора, порушення при складанні протоколу за наслідками контролю за вчиненням злочину (відсутність рішення про фіксацію процесуальної дії, складання протоколу без участі особи, тощо), порушення строку передачі протоколу НСРД прокурору та багато інших важливих, з точки зору побудови лінії захисту клієнта, процесуальних нюансів.

Особливу увагу Олег Бучинський звернув на необхідність залучення стороною захисту спеціалістів (експертів), які володіють спеціальними знаннями та навичками і можуть надавати консультації та висновки під час досудового розслідування і судового розгляду з питань, що потребують відповідних спеціальних знань і навичок, ініціювання стороною захисту проведення рецензій та проілюстрував приклади призначення відповідних експертиз.

В другій частині заходу з темою «Загальні питання призначення та проведення судових експертиз» виступив Президент незалежної асоціації судових експертиз, судовий експерт (вищої категорії) Олександр Круть.

У своїй лекції Олександр Васильович, детально зупинився на проблемах та недоліках при призначенні судових експертиз, а також при оцінці висновків експертів, зокрема, розповів про можливі недоліки такого класу експертиз як оціночні експертизи, до яких відносяться товарознавчі експертизи, автотоварознавчі, оціночні земельні, оціночні будівельні, оцінка цілісних майнових комплексів, об’єктів інтелектуальної власності тощо.

Спікер в окремій підтемі своєї доповіді максимально детально надав інформацію щодо методик (підходів) такого виду криміналістичної експертизи, як встановлення давності документу, а саме встановлення давності документу по реквізитах документу (за відбитком печатки на оригіналі документу) та встановлення давності документу за матеріалами документу ( по складу важко летючих компонентів пасти кулькової ручки).