26 червня 2020

«Актуальні питання діяльності податкової міліції України. Забезпечення гарантій адвокатської діяльності та недопущення тиску на бізнес, порушення прав громадян на захист» - тема он-лайн відео конференції з Виконуючим обов’язки Голови Державної фіскальної служби України Сергієм Солодченком, яка відбулась 26 червня 2020 року і в якості модератора якої прийняв участь Голова АО «Яр.ВАЛ», Голова Комітету захисту бізнесу Ради адвокатів Київської області Йосип Бучинський.

Проведення он-лайн відео конференції було ініційовано Радою адвокатів Київської області за активним сприянням члена Ради адвокатів Київської області, уповноваженої на організацію і проведення заходів підвищення кваліфікації адвокатів, Регіни Гусейнової-Чекурди.

В ході заходу з Сергієм Солодченком були обговорені нагальні питання, які попередньо надійшли від адвокатів Київської області, зокрема, щодо взаємовідносин податкової міліції з бізнесом та недопущення, з боку цього правоохоронного органу, тиску на бізнес, подолання корупції серед співробітників податкової міліції, щодо ігнорування працівниками податкової міліції прав адвокатів під час проведення процесуальних дій та багато інших.

Зі свого боку Сергій Солодченко навів реальні приклади реагування на телефонні звернення суб’єктів господарювання – платників податків та адвокатів, за результатами розгляду яких були вжиті заходи по врегулюванню ситуації на місці по кожному такому випадку.

Сергій Солодченко також зауважив, що переважна кількість дзвінків стосується блокування податкових накладних та, нажаль, пояснив він, наразі податкова міліція не входить до складу комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних.

Натомість, в ході дискусії, учасники відео конференції визначили, що податкова міліція, є, на сьогоднішній день, єдиним правоохоронним органом, в розумінні ст. 216 Кримінального процесуального кодексу України, який і має повноваження від імені Держави на ініціювання перевірок бізнесу, у тому числі і розслідування кримінальних проваджень за ст. 212 КК, і тому саме з цим правоохоронним відомством мають мати справу адвокати, в якості опонентів під час захисту інтересів клієнтів – суб’єктів господарювання.

В ході обговорення такого інструменту тиску на бізнес, як ст. 212 КК України, Сергій Солодченко зауважив, що наразі ДФС формує в колективі нову філософію невтручання в роботу білого бізнесу та спрямовує власні зусилля на безкомпромісну боротьбу з тіньовими бізнесменами.

Він також розповів про актуальну практику внесення інформації в ЄРДР за ст. 212 КК України на підставі актів документальних перевірок: «Лише після того, як акт документальної перевірки пройшов процедуру апеляційного оскарження, його передають до податкової міліції для реєстрації в ЄРДР. Така процедура передбачена спільним наказом між ДФС та ДПС».

В свою чергу Йосип Бучинський зауважив про те, що, нажаль, такий відомчий порядок узгодження податкових зобов’язань, донарахованих актом податкової перевірки, не кореспондується з нормами діючого КПК України, а тому, на практиці, є факти внесення інформації в ЄРДР і відкриття кримінальних проваджень, наприклад за ініціативою прокурорів, до закінчення процедури оскарження податкових повідомлень-рішень і в цьому випадку це також відбувається у відповідності до норм діючого законодавства (КПК України) і є законним.

За словами Виконуючого обов’язків Голови ДФС України, на сьогодні фіскальна служба чітко дотримується всіх гарантій адвокатської діяльності.

«Моя позиція: адвокати мають бути допущеними до будь-яких слідчих дій. Крім того, якщо під час таких дій, поряд зі слідчим буде присутній адвокат, то такі дії в суді будуть визнані доказом», – наголосив Сергій Солодченко.