07 червня 2021

Голова АО «Яр.ВАЛ», Голова Комітету з БВБ КТПП Йосип Бучинський провів відкрите засідання Комітету з безпеки ведення бізнесу Київської торгово-промислової палати.

03 червня 2021 року в Київській торгово-промисловій палаті відбулось засідання Комітету з питань безпеки ведення бізнесу Київської торгово-промислової палати (далі – Комітету з БВБ КТПП) по обговоренню законопроектів про криміналізацію контрабанди товарів та підакцизних товарів № 5420 та про внесення змін до адміністративного і кримінального законодавства щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України № 3959-1.

У засіданні взяли участь Василевська-Смаглюк Ольга Михайлівна – Народний депутат України, співавтор законопроекту «Про Бюро економічної безпеки України», Макаренко Анатолій Вікторович – Екс-Голова Державної митної служби України (28.01.2009 – 22.03.2010), екс-Заступник Голови Державної фіскальної служби України (06.06.2014 – 23.03.2015), Ченцов Віктор Васильович – перший проректор Національного університету митної справи та фінансів, Майстренко Віталій Степанович – Віце-президент Київської ТПП та члени Комітету з БВБ: Бучинський Йосип Валентинович – Голова Комітету з БВБ КТПП, Віце-президент Асоціації платників податків України, Голова адвокатського об’єднання «Яр.ВАЛ», Буняк Валерій Сергійович заступник голови Комітету з БВБ КТПП, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Бі Ес Бі Партнерс», Василевська Анжела Анатоліївна, член Комітету з БВБ КТПП, голова адвокатського бюро «Анжели Василевської».

У вступному слові віце-президент Киіївської ТПП Віталій Майстренко звернув увагу присутніх на актуальність обговорюваних питань.

Під час обговорення першого питання порядку денного щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, передбаченої законопроектом № 5420 Йосип Бучинський звернув увагу присутніх на низький поріг настання кримінальної відповідальності за контрабанду товарів, а саме, у разі переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з прихованням від митного контролю товарів на суму 113 500 грн., та на встановлене суворе покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 10 років при контрабанді товарів понад 681 000 грн., в той час, як на разі кримінальна відповідальність за ухилення від сплати податків настає у разі ненадходження до бюджету податків на суму 3 400 000 грн.

У своїй доповіді з цього питання Валерій Буняк, зазначив про небезпеку, яка чекає на громадян та представників бізнесу у разі його прийняття у такій редакції. Він, зокрема, зазначив, що у запропонованій редакції ст. 201 Контрабанда, вводиться поняття «…дії спрямовані на…», тобто кримінальна відповідальність настає не за закінчений злочин (переміщення товарі), а за дії спрямовані на таке переміщення. Така правова невизначеність, поєднана з відсутністю конкретизації дій, які повинні кваліфікуватись як злочин, фактично нададуть необмежені повноваження правоохоронним органам.

За словами Анатолія Макаренко, в разі прийняття законопроекту № 5420 в тому вигляді, в якому він існує зараз, велика кількість експортерів та імпортерів, які працюють в рамках правового поля, стикнуться з чималими проблемами. Також він зазначив, що беззаперечно ні у кого не виникає питань щодо необхідності боротьби з контрабандою, але для досягнення цієї мети потрібно зміцнювати митну систему, а не створювати більше органів, які будуть боротися з контрабандою.

 Також, на засіданні було розглянуто питання необхідності внесення окремих доповнень (правок) законопроекту № 3959-1 щодо внесення змін до кримінально-процесуального законодавства щодо запровадження діяльності Бюро економічної безпеки України.

В ході розгляду другого питання порядку денного доповідач Анжела Василевська та співдоповідач Йосип Бучинський зазначили про ризики для бізнесу від дублювання функцій правоохоронних органів щодо контролю/перевірок бізнесу. У зв’язку з чим стає особливо актуальним створення Бюро економічної безпеки України як правоохоронного органу, який лише один буде уповноважений розслідувати злочини у сфері фінансів і економіки.

За результатами засідання Комітету з БВБ було прийнято рішення направити звернення до Верховної Ради України за підписом Президента Київської торгово-промислової палати України Миколи Засульського з рекомендацією врахувати пропозиції проголосовані та закріплені Резолюцією Комітету з БВБ КТПП від 03.06.2021 року.