24 квітня 2019

Про перевірки дотримання трудового законодавства та охорони праці.

24.04.2019 року Адвокатським об’єднанням «Яр.ВАЛ» проведено семінар на тему: «Актуальні питання безпеки малого та середнього бізнесу в сфері трудового законодавства та охорони праці»

Захід було організовано для суб’єктів господарювання, у тому числі підприємств, які знаходяться на абонентському адвокатському обслуговуванні у АО «Яр.ВАЛ», у зв’язку з підвищеним рівнем зацікавленості підприємств до здійснюваних органами Державної служби з питань праці (надалі – Держпраці) контрольних заходів та ризиків малого та середнього бізнесу, пов’язаних з посиленням відповідальності за дотриманням трудового законодавства та охорони праці.

У семінарі, в якості спікерів, прийняли участь заступник директора Департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки – начальник відділу нагляду в АПК та СКС Радіонов М. О., Голова громадської ради Держпраці Владичанський А.А. та адвокат, партнер АО «Яр.ВАЛ» Долженко Ю.В.

У своєму виступі Радіонов М.О. ознайомив присутніх з основоположними нормами конвенцій Міжнародної організації праці з безпеки праці та здоров’я на робочих місцях, ратифікованих Україною, надав інформацію щодо місця України в рейтингу країн світу за індексом глобальної конкурентоспроможності та динаміки виробничого травматизму. Також спікер зосередив увагу на необхідності проведення контрольних заходів Держпрацею, оскільки пов’язує появу сплесків смертельного травматизму саме з періодами реорганізації органів нагляду за додержанням трудового законодавства та охорони праці або запровадженням мораторію на проведення перевірок підприємств. В кінці виступу доповідач продемонстрував позитивні приклади ставлення великих промислових підприємств до безпеки працівників.

Розкриваючи тему «Перевірки трудового законодавства (перевірки Держпраці та ДФС). Ризики підприємств малого та середнього бізнесу у разі порушень вимог трудового законодавства» Владичанський А.А. на практичних прикладах, а саме направленні на проведення інспекційного відвідування та вимоги про надання/поновлення документів,  пояснив аудиторії можливості оскарження дій інспекторів Держпраці. Спікер зосередив увагу на деяких ефективних механізмах уникнення максимального розміру штрафів, як  наслідку проведення контрольних заходів органами Держпраці.

Про те, як захиститись від необґрунтованих претензій під час перевірок з питань дотримання законодавства про працю розповів адвокат та партнер АО «Яр.ВАЛ» Долженко Ю.В., зокрема, повідомив про важливу позицію, викладену у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду, відповідно до якого контролюючі органи повинні здійснювати контрольну діяльність тільки на підставі Закону. А тому, оскільки способи та форми інспекційного відвідування, встановлені тільки підзаконним нормативним актом, а саме Порядком здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженому Постановою КМУ № 295 від 26.04.2017 р. та не передбачені Законом – приписи перевіряючих органів мають бути скасовані у зв’язку з іх незаконністю.

В ході заходу, за запрошенням Голови АО «Яр.ВАЛ» Йосипа Валентиновича Бучинського, також долучився Проректор з навчально-виробничої діяльності та розвитку Національного університету харчових технологій Бессараб Олександр Семенович, який поділився інформацією про хід наразі триваючої перевірки Держпраці в Національному університеті харчових технологій, детально зупинився на зауваженнях перевіряючих та можливих наслідках перевірки для НУХТу.

Наприкінці семінару, присутнім було запропоновано поділитись своїми варіантами відповідей на декілька актуальних питань в сфері проблематики перевірок Держпраці. Після чого спікери Владичанський А.А. та Долженко Ю.В. надали свої рекомендації по кожному питанню.

Представники суб’єктів господарювання також отримали відповіді на питання щодо оформлення працівників з випробувальним терміном, правильності проведення інструктажів, договірних взаємовідносин з фізичними особами – підприємцями та інші, які стали предметом жвавої дискусії та вже по завершенню семінару перейшли в площину індивідуальних консультацій.

 Адвокат Дереча Володимир В’ячеславович